Slavnostní znovuodhalení jáchymovského HORNÍKA

Jách.5.jpgDne 19. 7. 2021 v Jáchymově u Štoly č. 1 proběhlo slavnostní odhalení sochy horníka. Celá akce byla spíše utajena, účast byla skromná. Nečekaně se jí zúčastnili tři členové našeho spolku, dále J. Jiskra. Úvodní slovo při znovuodhalení sochy měl starosta Jáchymova Ing. Bronislav Grulich, dále ředitel sokolovského muzea Michael Rund.
Socha horníka byla vytvořena v 50. letech sochařem Jaroslavem Šlezingerem v době, kdy byl po politickém procesu v roce 1950 odsouzen na 25 let těžkého žaláře. Jaroslav Šlezinger byl nasazen do trestaneckého tábora nucených prací v Ostrově – Vykmanově. Pracoval i v obávané Rudé věži smrti. V letech 1954 – 1955 se podílel na sousoší na ostrovském kulturním domě a v pouhých 44 letech zemřel ve vykmanovské vězeňské nemocnici na následky nemoci z ozáření.
V únoru 2021 se podařilo zajistit městu Jáchymov, které je majitelem sochy, potřebné finance z vlastního rozpočtu a díky dotaci Karlovarského kraje. Samotné restaurování trvalo přibližně měsíc a půl a provedl ho sochař Ondřej Doležal, který má ateliér v krušnohorské Kovářské.
Rádi jsme se zúčastnili a poučili.
Zdař Bůh!

Fotogalerie


Comments are closed.