Podkrušnohorské technické muzeum v Mostě

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

V pátek 10.ledna 2014 jsme se napozvání ředitele Podkrušnohorského technického muzea v Mostě p. Zbyňka Jakše zúčastnili otevření nové expozice Rudné dobývání. Ta byla vybudována za evropské peníze v areálu hornického skanzenu Kopysty nedaleko Mostu. Expozice našla místo ve vile, v níž původně sídlilo vedení uhelného dolu Julius III.
„Chceme, aby naši návštěvníci pochopili a tak trochu i na vlastní kůži poznali, jak se v Českých zemích těžilo uhlí hlubinným způsobem, protože hlubinné dobývání uhlí v naší zemi po několika stech letech pomalu končí. Proto jsme už před lety vybudovali simulovanou hlubinnou štolu,“ doplňuje ředitel Jakš.
A nyní přichází muzeum s další novinkou, díky níž si mohou laici udělat představu, jak se dobývají rudy, jak vypadá olověná žíla a jaký je rozdíl mezi dobýváním na české a saské straně Krušných hor. Vybudování expozice rudného dobývání bylo totiž součástí projektu rekonstrukce Podkrušnohorského technického muzea, který se uskutečnil ve spolupráci s německým městem Lengefeld a muzeem Kalkwerk. Fotografie


Comments are closed.